Bizony, az ékszerekkel kapcsolatban is léteznek mítoszok, babonák, vagy téves elképzelések, melyben sokunk hisz és bízik az erejében. Az ékszerek mindig is nagy figyelmet kaptak, ezt már csak a mítoszok számából következtethetjük, melyek az ékszerekről, drágakövekről szólnak. Ezek azonban, igen rossz hatással vannak a 21. századi vásárlókra, hiszen van, hogy egy ilyen tévhit miatt nem hordunk olyan anyagú, formájú, színű ékszert, amilyet valójában szeretnénk.
- Aranyba harapás, avagy eredeti arany, vagy sem?
A tiszta arany valójában lágyabb, mint egy egészséges fogzománc, így létezik, hogy a harapás nyomot hagy benne. Viszont ez az ólomra is igaz, tehát ha profi csalóval állunk szemben, könnyen megvásárolhatunk valami olyat, amit aranynak hiszünk, „ízlelünk”.
- Több színű arany
Az arany mára több színben ismerős lehet, azonban az eredeti színe mégis a sárga. Ez a 24 karátos tiszta arany színe. Egyéb árnyalatok más fémek hozzáadásával készülnek, mint a réz, ezüst, vagy alumínium. Ezek azonban növelik az ékszerek élettartamát is.
- Bőr allergia
A tiszta ezüstre és aranyra az emberi bőr nem, vagy csak nagyon ritka esetben lehet allergiás. Gyakoribb az, amikor aranykeveréket hordunk, (nikkel, sárgaréz) emiatt pedig allergiás reakció lép fel bőrünkön.
- Hogyan ismerjük meg a szintetikus gyémántokat?
A tévhit szerint, ha rálehelünk a gyémántra, majd a leheletünk azonnal eltűnik róla, a gyémánt eredeti. Ez a nagy hővezető képességéből származik. A szintetikus gyémántok azonban megegyeznek a fizikai tulajdonságaikkal a természetes gyémántokkal együtt.
- A könnyen oldódó gyöngy
A legenda szerint Kleopátra ecetben oldotta fel a gyöngyöket, mielőtt megitta volna. Ez egy bizonyíték volt Mark Antonionak, miszerint képes a világ legdrágább ételeit és italait felszolgálni az este folyamán. Az elmélet igaz, a folyamat azonban több napot is igénybe vehet.
- A Talizmánok ereje
Az elmélet alapján, egy smaragdot tartalmazó Talizmán meghozza a gazdagságot, éles elmével és erős memóriával áldja meg tulajdonosát. Egyes országokban mai napig hisznek a kő gyógyító hatásában, mi viszont úgy tartjuk, hogy ha igazán hiszünk valamiben, teljesülhet!
- Az örök kék zafír
Valójában mégsem, ugyanis lehet kék, de lehet sárga, narancs és zöld színű is. Létezik rubin piros zafír is – a szakértők között gyakori a nézeteltérés, mert nehezen tudják megállapítani hol ér véget a rózsaszín, és hol kezdődik a rubin zafír. A lényeg, hogy egyáltalán nem csak kék színben található zafír.